Flower Show Committee

Committee Members

General Chairman - Julie Spear

Secretary - Barton Lynch

Co-Treasurer - Camille Mueller

Co-Treasurer - Jenne Williams

Division I: FLORAL DESIGN and Division IV: BOTANICAL ARTS

Chairman - Edie Marshall

Entries - Julie Spear

Art Liaison - Julie Pierotti

New Members Class - Julia Turnipseed

Judges Challenge Class - Ruthie Bowlin

Judges Challenge Class - Russell Whitehead

Data Entry - Gaye Henderson

Data Entry - Gail Milnor

Data Entry - Carolyn Rogers

Class Consultant - Sandra Charlton

Class Consultant - Leslie McKee

Floral Maintenance - Irene Brownlow

Container Returns - Elizabeth Coors

Botanical Arts - Anslie Todd

Division II: HORTICULTURE

Co-Chairman - Veazey Krausnick

Co-Chairman - Gwin Erb

Division IIA Chairman - Buff Adams

Division IIB Chairman - Emily Lowrance

Challenge Class - Tay Chafin

Challenge Class - Lou Slater

Data Entries - Elise Crockett

Grooming/Receiving Chairman - Roberta Anderson

Identification Chairman - Julia Hussey

Rejuvenation - Mary Carr

Schedule Chairman - Caroline Orr

Placement Chairman - Gwin Erb

Clerk Chairman - Peggy Peters

Division III : PHOTOGRAPHY

Chairman - Maryan Mercer

Photography Chairman - Rose Garrett

Photography Vice Chair - Elizabeth Dickinson

Division V: CONSERVATION

Conservation Chairman - Julie Azar

Conservation Chairman - Catherine Stallings

Schedule & Printing

Chairman - Katie Dickinson

Signage - Llewellyn Hall

Judges

Chairman - Brandon Morrison

Co-Chairman - Barton Lynch

Judges Dinner - Mary Gaston Catmur

Judges Dinner - Wilda Hudson

Judges Luncheon - Lida Bross

Passers Dinner - Vance Wiley

Registration - Barton Lynch

Registration - Brandon Morrison

Transportation - Selden Popwell

Judges Bags - Allison Braswell

Name Badges - Carroll Bernard

Entertainment

Chairman - Cary Brown

Preview Party - Lysbeth Francis

Preview Party - Nancy Miller

Vendor Marketplace - Lisa Colcolough

Speakers - Gwen Owen

Speakers - Nancy Morrow

Logistics

Chairman - Laine Park

Awards - Laine Park

Hospitality - Ann Boyd

Hospitality - Barbara Prest

Hospitality - Carol Stout

Website - Terre Sullivant

Weekend Hostess - Janie Hopkins

Staging - Elizabeth Coors

Hotel Liaison - Julie Spear

Publicity - Anne Keeney